Budynki przemysłowe wymagają dużej ilości różnorodnej infrastruktury, która ułatwia prowadzenie poszczególnych procesów technologicznych. Ważne jest zapewnienie odpowiedniej ilości miejsca do ustawienia poszczególnych maszyn i urządzeń, dostarczenie prądu, wody lub innych mediów. Istotne jest też dostarczanie potrzebnych surowców i materiałów. Jednak najważniejszą częścią składową obiektów przemysłowych są ciągi komunikacyjne przeznaczone dla ludzi. Niezależnie od zaawansowania technologicznego linii produkcyjnej, wymagany jest łatwy i bezpieczny dostęp do wszystkich systemów czy to dla kontroli działania, czy też do wykonywania niezbędnych czynności serwisowych. W takich sytuacjach konstrukcje pozwalające na dojście do wybranych miejsc są wykonywane z użyciem gretingów. Spójrzmy czym charakteryzuje się to rozwiązanie i dlaczego jest tak chętnie i powszechnie stosowane.
Dojścia do różnych miejsc związanych z nadzorem, obsługą czy konserwacją urządzeń i infrastruktury przemysłowej są zwykle wykonywane w oparciu o rozmaite konstrukcje stalowe. Z wytrzymałych metalowych elementów jest budowana cała struktura nośna: podpory, belki podtrzymujące, obramowania. Przy obiektach tego rodzaju potrzebna jest również stabilna, wytrzymała i bezpieczna nawierzchnia. W tym celu stosuje się specjalne rozwiązanie w postaci gretingów.
Budowa gretingu
Gretingi to rodzaj kratownic. Są wykonane z metalowych płaskowników osadzonych w specjalnym obramowaniu. Zwykle stosuje się układ płaskowników których poszczególne rzędy są do siebie równoległe. Odstępy między sąsiadującymi elementami przesądzają o sieci „oczek” każdego gretingu. Płaskowniki mogą być ze sobą zgrzewane, spawane lub łączone przez sprasowanie.
Taki rodzaj konstrukcji zapewnia gretingowi dużą wytrzymałość i sztywność. Za sprawą ażurowej budowy całość jest lekka, a jednocześnie dzięki otworom nie ma problemu z utrzymaniem czystości. Pomosty, schodnie czy rampy wykonane z użyciem gretingów są odporne na wiatr, ani nie zalega na nich śnieg.