Czym są gretingi
Czym są gretingi?
8 sierpnia 2019
Kraty pomostowe
Kraty pomostowe GRP. Charakterystyka
7 lutego 2020
pomostowa krata

Kraty pomostowe są to elementy stalowe oraz aluminiowe, z którymi można się spotkać w trakcie realizacji projektów budowlanych i stanowią one często uzupełnienie rusztowań. Wykorzystywane są one m.in. podczas budowy podłóg, posadzek, schodów oraz balustrad. Każdy obiekt wykonany ze stali jest narażony na korozję, która jest efektem ekspozycji konstrukcji na wilgoć lub niektóre związki chemiczne. Dlatego należy regularnie sprawdzać stan techniczny krat oraz dokonywać ich impregnacji.

Regularne oczyszczanie oraz impregnacja krat pomostowych

Również regularne czyszczenie krat pozwala na szybkie znalezienie ognisk korozji, dzięki czemu można zapobiec dalszym zniszczeniom. Do czyszczenia krat z powodzeniem można używać myjek ciśnieniowych, nie należy wykorzystywać w tym celu myjek parowych, które osłabiają struktur stali. Jednym ze sposobów ochrony elementów stalowych jest malowanie proszkowe, które pozwala na uzyskanie szczelnej warstwy izolacyjnej, która zapobiegnie rdzewieniu. Przeglądowi powinny podlegać ze szczególnym uwzględnieniem elementy ruchome oraz mocujące. 

Dopasowanie do przestrzeni konstrukcyjnej oraz antypoślizgowość

Podczas montażu krat w miejscu pracy należy zwrócić uwagę na ich standard antypoślizgowy. Często uzyskuje się go poprzez małe nacięcia na powierzchni krat, które zwiększają ich przyczepność. Jednym ze sposobów uzyskania tego efektu jest stosowania krat o większej ilości oczek. Należy także zwrócić uwagę na dopasowanie krat do reszty elementów, które mają wpływ na stabilność całej konstrukcji.

Ochrona przed uszkodzeniami mechanicznymi

Unikanie silnych uderzeń ciężkich przedmiotów, które np. spadają na kraty pomostowe w trakcie budowy, mogą wpływać na jej wytrzymałość. Dlatego w miarę możliwość należy unikać takich sytuacji. Biorąc pod uwagę to, że trudno uniknąć konieczności przenoszenia ciężkich urządzeń oraz ładunków warto zapoznać się z wariantami modeli antypoślizgowych, z większą ilością oczek czy adresowanych do większych obciążeń, tzw. heavy duty. Nawet drobne uszkodzenia zmniejszają stabilność konstrukcji i rusztowań, co wpływa także na bezpieczeństwo pracy. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 × 5 =

/im