Korzyści wynikające z zastosowania krat pomostowych w regałach magazynowych

krata pomostowa
Właściwości krat zgrzewanych
12 sierpnia 2020
Kraty pomostowe w regałach magazynowych

Kraty pomostowe to bardzo praktyczny element, który znajduje zastosowanie na wielu płaszczyznach i w wielu przestrzeniach jak magazyny, garaże, warsztaty, ogrody czy firmy transportowe. Ich największą zaletą jest wytrzymałość i trwałość. Jednak coraz częściej stosuje się je, jako element regałów w sklepach wielkopowierzchniowych, hurtowniach i magazynach.

Magazyn to specyficzne miejsce, które musi być urządzone zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy. Ważne jest to, jakie wykorzystuje się tu materiały, meble, maszyny i w jakiej formie są one użytkowane przez osoby przebywające na terenie hali. Kraty pomostowe stanowią budulec coraz większej ilości przedmiotów: stanowią element podestu, kładek, schodów, zabezpieczają studzienki, mogą być nawet dekoracją, ale coraz częściej montuje się je w regałach magazynowych. Można je wykonywać z różnego rodzaju materiałów, ale to kraty metalowe są najbardziej praktyczne dzięki swej uniwersalności.

Jak powstają kraty pomostowe?

Stal i metal to wytrzymałe materiały, które stanowią podstawę budowy wielu konstrukcji, struktur, maszyn i urządzeń. Kraty pomostowe najczęściej produkuje się ze stali, która dzięki właściwej obróbce pozwala na długotrwałe wykorzystywanie krat nawet w trudnych warunkach. Producenci tego typu elementów wychodzą naprzeciw potrzebom klientów i oferują szeroki asortyment, jeśli chodzi o wymiary, grubość i materiał, a także jego odpowiednią impregnację. Tego rodzaju kraty można podzielić na kraty zgrzewane, gdzie łączy się płaskowniki nośne z prętami poprzecznymi, wtapiając jedne w drugie, oraz kraty wciskane, gdzie wprasowuje się płaskownik poprzeczny w płaskownik nośny. Przy ich produkcji możemy uzyskać różne rozmiary krat i różne wielkości otworów. Kraty ciężkie sprawdzą się tam, gdzie istnieje możliwość dużych obciążeń, wtedy ich elementy mają o wiele większe wymiary, ale utrzymają nawet ciężkie palety. Stal nierdzewna i kwasoodporna polecana jest do stworzenia krat, które będą używane w miejscu, gdzie istnieje ryzyko ich kontaktu z substancjami chemicznymi np. w zakładzie chemicznym. Jeśli regał będzie stał na zewnątrz i będzie poddawany działaniu zmiennych warunków atmosferycznych, a co za tym idzie będzie na niego padał deszcz lub śnieg to idealnym rozwiązaniem będą kraty ocynkowane. Zabezpieczenie antykorozyjne pozwoli przedłużyć czas użytkowania takiego regału, ale będzie też zabezpieczać przechowywane na kracie produkty, eliminując ryzyko zabrudzenia ich rdzą.

Zalety montażu krat pomostowych w regałach magazynowych

Jedną z największych zalet tego typu krat jest ich łatwość montażu. Już w kilka minut możemy nimi uzupełnić regał, a w przypadku takiej konieczności zdemontować je np. do czyszczenia. Stanowią stabilną powierzchnię, która odporna jest na działanie szkodliwych substancji chemicznych, ale i warunków atmosferycznych. Dzięki temu, że znajdują się w nich oczka, wszystko, co się na nich wysypie lub wyleje, od razu zostaje odprowadzone i nie zalega na półkach. Do tego odznaczają się wysoką odpornością na korozję i pojawienie się rdzy. Ocynkowane kraty są również odporne na działanie ognia. Są to wytrzymałe elementy, które utrzymają duży ciężar, choć same są dość lekkie i przez to łatwo je przenosić z miejsca na miejsce. Współpracując z firmą produkującą kraty pomostowe mamy możliwość zamówienia krat w interesujących nas wymiarach, a nawet kształtach. Dzięki wykorzystanym do ich produkcji materiałom mamy gwarancję bezpieczeństwa ich użytkowania, zmniejszają ryzyko ześlizgnięcia się pakunków z półki. Nie wymagają również skomplikowanej konserwacji w postaci piaskowania czy malowania. Są odporne na odkształcenia i ekonomiczne w użytkowaniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ten + nine =

/im