Kraty pomostowe GRP, czyli Glass Reinforced Plastic, powstają z tworzywa sztucznego, które jest wzmacniane włóknem szklanym. Czym jeszcze się charakteryzują i gdzie się ich używa?
Ten rodzaj krat formowany jest dzięki metodzie splatania szkła. Proces ma miejsce w matrycowych formach w których umieszcza się mieszankę żywiczną, szklane włókno, a także pigmenty nadające produktowi odpowiedni kolor. Ważnym surowcem jest właśnie włókno szklane, które układa się w dwóch kierunkach, dla zapewnienia jeszcze większej trwałości produktu. Kraty te w zależności od wielkości matrycy mogą mieć różne wymiary, o czym decyduje się wraz z klientem, który je zamawia.
Kraty GRP to nowoczesny produkt, który zdobywa coraz większe zainteresowanie na rynku. Dzieje się tak dlatego, że cechują się odpornością na korozję, a także nie niszczeją pod wpływem substancji chemicznych. Kolejny atut krat pomostowych GRP to mniejsza masa od standardowych krat co sprawia, że konstrukcja na której się je umieszcza jest mniej obciążona. Następny atut to ciekawy wygląd – dzięki pigmentom mogą mieć właściwie dowolny kolor, choć większość klientów zazwyczaj stawia na spokojne barwy, w tym czerń i szarości. Można również stosować je w bardzo szerokim zakresie temperatur, od około -70oC, aż do 110oC, bez utraty właściwości fizykochemicznych.
Zastosowanie tego rodzaju krat jest bardzo szerokie. Można spotkać je m.in. na mostkach i kładkach dla pieszych, na podestach przy maszynach produkcyjnych, a także na podłogach przemysłowych. Sprawdzają się również na pokładach statków, na których niezbędne jest zastosowanie takiego materiału, który nie będzie niszczeć pod wpływem nieustannego działania wody – kraty pomostowe GRP doskonale spełniają to kryterium.
Kraty pomostowe GRB jak widać mają wiele zalet, jednak prawdopodobnie jeszcze przez długi czas nie wyprą całkowicie tradycyjnych krat stalowych, które mamy także w ofercie naszej firmy.